Scorpio Tankers Inc. - akcie vs. k. dluhopis

Aktualizace: dub 12


Velmi inteligentní rozhodnutí.Společnost Scorpio Tankers Inc. je tankerová společnost zaměřující na přepravu ropy a ropných destilátů. Její nespornou výhodou je aktuálně nejmladší flotila tankerů na světě a schopný management.


Nicméně na konci roku 2015, kdy došlo k dramatickému poklesu cen ropy se celý ropný sektor otřásl v základech a některé dozvuky jsou slyšet ještě dnes. Přepravním společnostem klesly tarify za přepravu, což způsobilo u investorů paniku na všech úrovních.


Kdo se ale dokázal zorientovat a vsadil na to, že společnost Scorpio Tankers Inc. nezbankrotuje a nakoupil její dluhopisy kolem hodnot 750 - 770 USD je po cca 2-3 letech (dluhopisy se takto daly nakoupit cca rok) na hodnotě 995 USD (+29 - +e32%) + každý rok vyplacený kupón 2,375%.


Nicméně akcie společnosti celou dobu pokračovaly v poklesu, a jak je vidět na obrázku níže, investor, který by po propadu nakoupil akcie za 60 USD by dnes se ztrátou -61% nebyl příliš veselý.Oranžově (levá osa) cena akcií. Modrobíle (pravá osa) cena k.dluhopisu.

Situace tak nabídla příležitost koupit vystresovaný dluh, který nabídl atraktivní výnos a kde riziko defaultu bylo velmi malé, jelikož společnost funguje pod dlouhodobými kontrakty, a tak cena akcií odráží to, že nové kontrakty se dělají za nižší ceny, než ty staré, protože cena ropy byla celou dobu výrazně níže než před propadem v roce 2015.


Dobrou účetní hodnotou (jakýmsi zajištěním) byly nejnovější tankery, které by v případě nejhoršího měli zůstatkovou hodnotu (prakticky veškerý dluh byl na financování nákupu flotily tankerů). Na to nakonec vůbec nedošlo. Naopak investor nákupem dluhopisů dosáhl za podstoupené riziko, které bylo poměrně malé velmi nadstandartního výnosu, protože se dokázal v davové panice dovře zorientovat.
191 zobrazení
  • White Facebook Icon
  • White Instagram Icon

Phone Number: +420 777 888 999   /     Email: info@konvertibilni-dluhopisy.cz

 Business Centre

Praha 5, INVESTIČNÍ UNIVERZITA

© 2018 Investiční univerzita